
Original: $152.88
-65%$152.88
$53.51The Story
AUX1 VARTA Dynamic SLI Auxiliary Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
Dynamic SLI Auxiliary Key Benefits
• For backup applications
• EN compliant degassing hole
• Safety Flame arrestor
• Increase the length of the start-stop moment
• Support for electrical functions during engine start
Maintenance Free
Other References
062 AUX, Silver Dynamic
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Varta |
| Product Code | AUX1 |
| ETN | 535106052 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 35 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 212 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 140 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167816 |
Description
AUX1 VARTA Dynamic SLI Auxiliary Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
Dynamic SLI Auxiliary Key Benefits
• For backup applications
• EN compliant degassing hole
• Safety Flame arrestor
• Increase the length of the start-stop moment
• Support for electrical functions during engine start
Maintenance Free
Other References
062 AUX, Silver Dynamic
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Varta |
| Product Code | AUX1 |
| ETN | 535106052 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 35 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 212 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 140 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167816 |












