The Story
EA654 Exide Premium Car Battery 005TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
All Prices Include VAT
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 580 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
Type 005L
Description
EA654 Exide Premium Car Battery 005TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
All Prices Include VAT
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 580 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
Type 005L




