Original: $383.91
-65%$383.91
$134.37The Story
EE2353 Exide EFB PRO Commercial Battery
Features:
• Extremely robust
• Perfect for deep cycling applications (up to 200 cycles at 50% DoD)
• Improved durability
• Low maintenance
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Exide |
| Product Code | EE2353 |
| ETN | 3661024036870 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 235 Ah |
| CCA | 1200 A |
| Length | 518 mm |
| Width | 274 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 58.20 Kg |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 03661024035262 |
Description
EE2353 Exide EFB PRO Commercial Battery
Features:
• Extremely robust
• Perfect for deep cycling applications (up to 200 cycles at 50% DoD)
• Improved durability
• Low maintenance
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Exide |
| Product Code | EE2353 |
| ETN | 3661024036870 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 235 Ah |
| CCA | 1200 A |
| Length | 518 mm |
| Width | 274 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 58.20 Kg |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 03661024035262 |














