✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$56.35
Original: $161.00
-65%EM1000 EXIDE MAXXIMA AGM BATTERY MAX900—
$161.00
$56.35The Story
EM1000 Exide Maxxima AGM Battery MAX900
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 206 mm |
| Guarantee | 2 Years |
Weight: 17.9KG
Type 072
Description
EM1000 Exide Maxxima AGM Battery MAX900
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 206 mm |
| Guarantee | 2 Years |
Weight: 17.9KG
Type 072




