Fox EQ HV EQ4800-L5, 23.3kWh 1x Master 4x Slave
HomeStore
-65%
The Story
Part No: FE-HV-EQ-5-4.8-24.0 Storage Systems - Li-ion Battery Pack
    Fox EQ 4.66kWh - Stack of 5 (23.3kWh Useable Storage) Incl. Master
    EQ4800-L5
    • 4.66kWh capacity
    • Scalable to 41.94 kWh
    • 90% Depth of Discharge
    • Large temperature tolerance
    • Easy installation
    • CAN communication
    • High voltage
    Weight: 200.5kg
    Dimensions (Width, Hight, Depth): 570mm x 800mm x 380mm
    Weight: 208 kg
    Battery Type: Lithium Ion
    Nominal Energy: 23300 Wh
    Depth of discharge: 90.00 %
    Voltage: 224 V
    Continuous Discharge Rate (Normal Use): 2240 W
    Maximum Discharge Rate (5 Minutes): 4480 W
    Surge Discharge Rate (15 Seconds): 5785 W
    Maximum Charge Rate (5 Minutes): 4480 W
    Fox ESS
    Description
      EQ4800-L5
      • 4.66kWh capacity
      • Scalable to 41.94 kWh
      • 90% Depth of Discharge
      • Large temperature tolerance
      • Easy installation
      • CAN communication
      • High voltage
      Weight: 200.5kg
      Weight: 208 kg
      Battery Type: Lithium Ion
      Nominal Energy: 23300 Wh
      Depth of discharge: 90.00 %
      Voltage: 224 V