
Original: $61.15
-65%$61.15
$21.40The Story
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Car Batteries are a suitable and reliable option for the majority of vehicles on the road that don't have start-stop engines.
They benefit from Grid Protection Technology which provides a longer cycle life and helps to improve performance.
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 72Ah |
| Length | 277 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 17 Kg |
Warranty 4 Years
Battery Type: 096
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Car Batteries are a suitable and reliable option for the majority of vehicles on the road that don't have start-stop engines.
They benefit from Grid Protection Technology which provides a longer cycle life and helps to improve performance.
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 72Ah |
| Length | 277 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 17 Kg |
Warranty 4 Years
Battery Type: 096














