✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$35.65
Original: $101.87
-65%Hankook SA56020 AGM Starter Battery Type 027 12V 60Ah CCA (EN) 680A—
$101.87
$35.65The Story
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 17 Kg |
Warranty 5 Years
Battery Type: 027
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 17 Kg |
Warranty 5 Years
Battery Type: 027






