✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$46.46
Original: $132.73
-65%Hankook SA57020 AGM Starter Battery Type 096 12V 70Ah CCA (EN) 760A—
$132.73
$46.46The Story
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Length | 275 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 20 Kg |
Warranty 5 Years
Battery Type: 096
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Length | 275 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 20 Kg |
Warranty 5 Years
Battery Type: 096






