PAGM120-12 PLATINUM VRLA Battery
HomeStore
The Story
Features
• Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
• 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
• Recyclable Product - Environmentally friendly
• Low Self Discharge - Extended Shelf Life
• Legally Compliant - Meets international standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/39
Application Use
• Emergency Lighting
• Medical Equipment
• Security Systems
• Fire Alarms
• Solar Power / Renewable Energy
• Telecommunications
• Emergency Service Vehicles
• Marine & Leisure Vehicles
• Golf Trolleys & Carts
• Mobility Vehicles & Chairs
• Navigational Control Systems
• Powered Toys
Terminals Positive Front LeftFemale Thread
Brand Platinum
Product Code PAGM120-12
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 120 Ah
Charge Rate 12 A
Length 328 mm
Width 172 mm
Height inc. terms 222 mm
Weight 32.5 Kg
Cycles @ 50% DOD 500
Guarantee 1 Year
Barcode (EAN) 5060043803148
Description
Features
Application Use
• Emergency Lighting
• Medical Equipment
• Security Systems
• Fire Alarms
• Telecommunications
• Emergency Service Vehicles
• Marine & Leisure Vehicles
• Golf Trolleys & Carts
• Mobility Vehicles & Chairs
• Navigational Control Systems
• Powered Toys
Brand Platinum
Product Code PAGM120-12
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 120 Ah
Charge Rate 12 A
Length 328 mm
Width 172 mm
Height inc. terms 222 mm
Weight 32.5 Kg
Cycles @ 50% DOD 500