SolaX ESS-TRENE 100kW Inverter and 215kWh Battery - TRENE-P100B215I
HomeStore
The Story
Designed for commerce and industry, this highly integrated all-in-one inverter and battery system is made up of a 100kW inverter plus a battery storage capacity of 215kWh. What's more, as your energy needs grow, the system is modular to allow you to use five units in parallel to achieve 1mWh.
Key features:
  • All-in-one inverter and battery system designed for commerce and industry
  • Consists of 100kW inverter and 215kWh battery
  • Intelligent air cooling function to manage heat dissipation
  • Four-level fire protection
  • High-power, high-density LFP cells
  • Energy Management System (EMS) monitors working status in real-time
  • Local data storage for one year for data analysis and verification
  • Supports on-grid and off-grid solutions
  • Ingress protection rating: IP55
  • Dimensions: 1680mm x 2420mm x 1200mm
  • Weight: 2800kg
SolaX
Description
Key features:
  • Four-level fire protection
  • Weight: 2800kg
SolaX
SolaX ESS-TRENE 100kW Inverter and 215kWh Battery - TRENE-P100B215I | Powerland