Victron Energy Argofet 200-3 Three batteries 200A – ARG200301020R
HomeStore
The Story
Example: When a current of 100 A flows through a cable of 50 mm2 cross section (AWG 0) and 10 m length (30 ft), the voltage drop over the cable will be 0,26 Volt. Similarly a current of 50 A through a cable of 10 mm2 cross section (AWG 7) and 5 m length (15 ft) will result in a voltage drop of 0,35 Volt!
Manufacturer Part Number
ARG200301020R
Maximum Charge Current (A)
200
Maximum Alternator Current (A)
200
Number Of Batteries
3
Connection
M8 Bolts
Dimensions
H65 x W120 x D200mm
Weight (kg)
1.4
Description
Manufacturer Part Number
ARG200301020R
Number Of Batteries
3
Connection
M8 Bolts
Dimensions
H65 x W120 x D200mm
Weight (kg)
1.4
Warranty
5 Years
Victron Energy Argofet 200-3 Three batteries 200A – ARG200301020R | Powerland