Victron Energy LiFePO4 Battery 12.8V 200Ah Smart – BAT512120610
HomeStore
Efficient
The round-trip energy efficiency of a LFP battery is 92%.
Size and weight
Saves up to 70% in space Saves up to 70% in weight
BMS
Our LFP batteries have integrated cell balancing and cell monitoring. Up to 5 batteries can be paralleled and up to four 12V batteries or two 24V batteries can be series connected, so that a 48V battery bank of up to 1500Ah can be assembled. The cell balancing/monitoring cables can be daisy-chained and must be connected to a Battery Management System (BMS).
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAT512120610
GTIN
Voltage
12.8V
Nominal Capacity @ 25°C
200Ah
Nominal Energy @ 25°C
2560Wh
80% DoD
2500 cycles
70% DoD
3000 cycles
50% DoD
Maximum continuous discharge current
400A
Protection Class
IP22
Charge Voltage
Between 14V/28V and 14,4V/28,8V (14,2V/28,4V recommended)
Maximum Charge Current
400A
Max storage time @ 25°C
1 year
BMS Connection
Male + female cable with M8 circular connector, length 50cm
Power Connection (threaded inserts)
M8
Terminal Layout
RH+
Warranty
3 Years
Dimensions (Including Terminals)
H237 x W321 x D152mm
Weight
20
Battery Technology
Lithium
Efficient
Size and weight
BMS
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAT512120610
GTIN
Voltage
12.8V
Nominal Capacity @ 25°C
200Ah
Nominal Energy @ 25°C
2560Wh
80% DoD
70% DoD
50% DoD
400A
Protection Class
IP22
Charge Voltage
Maximum Charge Current
400A
Max storage time @ 25°C
1 year
BMS Connection
M8
Terminal Layout
RH+
Warranty
3 Years
H237 x W321 x D152mm
Weight
20
Battery Technology
Lithium
Victron Energy LiFePO4 Battery 12.8V 200Ah Smart – BAT512120610 | Powerland