Victron Energy LiFePO4 Battery 12.8V 50Ah Smart - BAT512050610
HomeStore
-65%
The Story
Features
Rugged
A lead-acid battery will fail prematurely due to sulfation:
If it is left partially charged or worse, fully discharged (yacht or mobile home during wintertime).
LFP is therefore the chemistry of choice for demanding applications.
Efficient
The round-trip energy efficiency of a LFP battery is 92%.
Size and weight
Saves up to 70% in space Saves up to 70% in weight
Expensive?
Bluetooth
BMS
Our LFP batteries have integrated cell balancing and cell monitoring. Up to 5 batteries can be paralleled and up to four 12V batteries or two 24V batteries can be series connected, so that a 48V battery bank of up to 1500Ah can be assembled. The cell balancing/monitoring cables can be daisy-chained and must be connected to a Battery Management System (BMS).
GTIN 8719076051633
Voltage 12.8V
Battery Capacity (C20) 50Ah
Terminal Type M8
Terminal Layout Right Hand Positive
Dimensions (Including Terminals) H199 x W188 x D147mm
Weight 7Kg
Warranty 3 Years
Country of Manufacture China
Battery Technology Lithium
Battery Application Deep Cycle
Description
Features
Rugged
Efficient
Size and weight
Expensive?
Bluetooth
BMS
GTIN 8719076051633
Voltage 12.8V
Battery Capacity (C20) 50Ah
Terminal Type M8
Weight 7Kg
Warranty 3 Years
Country of Manufacture China
Battery Technology Lithium
Battery Application Deep Cycle
Victron Energy LiFePO4 Battery 12.8V 50Ah Smart - BAT512050610 | Powerland