Victron Energy MultiPlus 12/1200/50-16 230V VE.Bus – PMP122120000
HomeStore
The Story
Features
Uninterrupted AC power (UPS function)
Remote Monitoring and Control
Proven reliability
 PowerControl – Dealing with limited generator, shore side or grid power
PowerAssist – Boosting the capacity of shore or generator power
Programmable relay
    Brand
    Victron Energy
    Manufacturer Part Number
    PMP122120000
    Voltage
    12V
    Transfer Switch (A)
    16A
    Cont. Output Power at 25°C (VA)
    1200
    Peak Power (W)
    2400
    Max Efficiency
    93%
    Zero Load Power (W)
    10
    Charge Current House Battery (A)
    50
    Charge Current Starter Battery (A)
    1A(12V and 24V models only)
    Battery Temperature Sensor
    Yes
    Programmable Relay
    Yes
    Remote on-off
    On/off/charger only
    Protection Category
    IP21
    Dimensions
    H406 x W250 x D100mm
    Weight (kg)
    8.2
    Warranty
    5 Years
    Country of Manufacture
    China
    Description
    Features
    Remote Monitoring and Control
    Proven reliability
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      PMP122120000
      Voltage
      12V
      Transfer Switch (A)
      16A
      Peak Power (W)
      Max Efficiency
      93%
      Zero Load Power (W)
      10
      50
      1A(12V and 24V models only)
      Battery Temperature Sensor
      Remote on-off
      On/off/charger only
      Protection Category
      IP21
      Dimensions
      H406 x W250 x D100mm
      Weight (kg)
      8.2
      Warranty
      5 Years
      Country of Manufacture
      China
      Victron Energy MultiPlus 12/1200/50-16 230V VE.Bus – PMP122120000 | Powerland