34-PC1500 ODYSSEY EXTREME - (ODX-AGM34)
HomeStore
The Story
34-PC1500 ODYSSEY Extreme Battery - (ODX-AGM34)
ODYSSEY Extreme (ODX) Batteries
Terminals Positive Front LeftStandard
Brand Odyssey
Product Code 34-PC1500 (ODX-AGM34)
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C10) 62 Ah
Capacity (C20) 68 Ah
MCA 1050 A
CCA (SAE) 850 A
PHCA (5 sec) 1500 A
Length 277 mm
Width 173 mm
Height inc. terms 201 mm
Height exc. terms 185 mm
Weight 22.5 Kg
Guarantee 2 Years
Barcode (EAN) 635241141283
Description
Brand Odyssey
Voltage 12 Volts
Technology AGM
MCA 1050 A
CCA (SAE) 850 A
PHCA (5 sec) 1500 A
Length 277 mm
Width 173 mm
Height inc. terms 201 mm
Height exc. terms 185 mm