Original: $121.83
-65%$121.83
$42.64The Story
Our Numax Batteries Brand has always been synonymous with Quality and Value for money. Over the last couple of years we have extended the Numax family with innovative products that tie into the stored energy marketplace which give people the choice of buying top
The Numax range consists of the following batteries:
» Premium Silver
» Premium HGV
» Flooded Leisure & Marine
» Classic
» Fully Sealed
» AGM & Gel
» Motorsport & Motorcycle
» Gel Golf
» VRLA
All Prices Include VAT
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| Length | 302 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
Weight: 23KG
Warranty 3 Years
Battery Type: DC27MF
Description
Our Numax Batteries Brand has always been synonymous with Quality and Value for money. Over the last couple of years we have extended the Numax family with innovative products that tie into the stored energy marketplace which give people the choice of buying top
The Numax range consists of the following batteries:
» Premium Silver
» Premium HGV
» Flooded Leisure & Marine
» Classic
» Fully Sealed
» AGM & Gel
» Motorsport & Motorcycle
» Gel Golf
» VRLA
All Prices Include VAT
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| Length | 302 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
Weight: 23KG
Warranty 3 Years
Battery Type: DC27MF













