
The Story
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Leisure Batteries are a suitable and reliable choice for caravans, motorhomes, RV's, boats and other leisure applications.
They benefit from X-Frame Grid Protection Technology, resulting in longer cycle life and helps to improve performance.
Hankook Batteries have deep cycle capability. They are very heavy duty and are very vibration resistant.
.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 100 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 242 mm |
| Weight | 23.3 Kg |
Warranty 4 Years
Battery Type: DC31
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Leisure Batteries are a suitable and reliable choice for caravans, motorhomes, RV's, boats and other leisure applications.
They benefit from X-Frame Grid Protection Technology, resulting in longer cycle life and helps to improve performance.
Hankook Batteries have deep cycle capability. They are very heavy duty and are very vibration resistant.
.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 100 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 242 mm |
| Weight | 23.3 Kg |
Warranty 4 Years
Battery Type: DC31












