Original: $51.49
-65%$51.49
$18.02The Story
EA406 Exide Premium Car Battery W054TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
All Prices Include VAT
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 350 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 127 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 4 Years |
Type 054
Description
EA406 Exide Premium Car Battery W054TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
All Prices Include VAT
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 350 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 127 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 4 Years |
Type 054













