FT1100-31 FULL THROTTLE HIGH PERFORMANCE 110AH TPPL AGM BATTERY (PC2150)
HomeStore
-65%
The Story
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 110 Ah
MCA 1360 A
CCA (EN) 1100 A
PHCA (5 sec) 2200 A
Length 330 mm
Width 173 mm
Height inc. terms 232 mm
Guarantee 2 Years
  Warranty 5 Years
Description
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 110 Ah
MCA 1360 A
CCA (EN) 1100 A
PHCA (5 sec) 2200 A
Length 330 mm
Width 173 mm
Height inc. terms 232 mm