FT1150-6T FULL THROTTLE HIGH PERFORMANCE 120AH TPPL AGM BATTERY (PC2250)
HomeStore
-65%
The Story
Terminals One terminal Front, One Terminal Back on DiagonalFemale Thread
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 120 Ah
CCA (EN) 1150 A
MCA 1450 A
PHCA (5 sec) 2250 A
Length 280 mm
Width 265 mm
Height inc. terms 225 mm
Guarantee 2 Years
  Warranty 5 Years
CLICK HERE FOR SPEC SHEET
Description
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 120 Ah
CCA (EN) 1150 A
MCA 1450 A
PHCA (5 sec) 2250 A
Length 280 mm
Width 265 mm
Height inc. terms 225 mm