FT825-78 FULL THROTTLE HIGH PERFORMANCE 65AH TPPL AGM BATTERY (PC1500DT RTU4.2)
HomeStore
-65%
The Story
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 65 Ah
MCA 1000 A
CCA (EN) 825 A
PHCA (5 sec) 1500 A
Length 261 mm
Width 172 mm
Height inc. terms 211 mm
Guarantee 2 Years
  Warranty 5 Years
Description
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 65 Ah
MCA 1000 A
CCA (EN) 825 A
PHCA (5 sec) 1500 A
Length 261 mm
Width 172 mm
Height inc. terms 211 mm