Full Throttle TPPL Battery FT438-U1R
HomeStore
-65%
The Story
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 35 Ah
MCA 525 A
CCA (EN) 438 A
PHCA (5 sec) 975 A
Length 196 mm
Width 131 mm
Height inc. terms 193 mm
Guarantee 2 Years
  Warranty 5 Years
CLICK HERE FOR SPEC SHEET
Description
Brand Fullriver
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 35 Ah
MCA 525 A
CCA (EN) 438 A
PHCA (5 sec) 975 A
Length 196 mm
Width 131 mm
Height inc. terms 193 mm