Original: $251.82
-65%$251.82
$88.14The Story
Features include:-
- Completely sealed and maintenance free
- Minimal self-discharge
- Practical design
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LAGM-160 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 160 Ah |
| MCA | 1000 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 290 mm |
| Height exc. terms | 275 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351165464 |
Description
Features include:-
- Completely sealed and maintenance free
- Minimal self-discharge
- Practical design
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LAGM-160 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 160 Ah |
| MCA | 1000 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 290 mm |
| Height exc. terms | 275 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351165464 |














