
The Story
The Leoch AGM LG-A150 Torberry Golf Battery. This battery has excellent cyclic abilities. AGM technology, no maintenance needed. Faster charging and more power than your standard WET lead acid batteries.
12V 22Ah power output.
Dimensions - 181.5L x 77W x 167.5H
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LG-A150 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 22 Ah |
| Length | 181.5 mm |
| Width | 77 mm |
| Height inc. terms | 167.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
The Leoch AGM LG-A150 Torberry Golf Battery. This battery has excellent cyclic abilities. AGM technology, no maintenance needed. Faster charging and more power than your standard WET lead acid batteries.
12V 22Ah power output.
Dimensions - 181.5L x 77W x 167.5H
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LG-A150 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 22 Ah |
| Length | 181.5 mm |
| Width | 77 mm |
| Height inc. terms | 167.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |













