Original: $7.81
-65%$7.81
$2.73The Story
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-1.2 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 1.2 Ah |
| Length | 97 mm |
| Width | 43 mm |
| Height inc. terms | 58 mm |
| Height exc. terms | 52 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-1.2 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 1.2 Ah |
| Length | 97 mm |
| Width | 43 mm |
| Height inc. terms | 58 mm |
| Height exc. terms | 52 mm |
| Guarantee | 1 Year |














