Original: $11.67
-65%$11.67
$4.08The Story
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-2.9 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 2.9 Ah |
| Length | 79 mm |
| Width | 56 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Height exc. terms | 99 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-2.9 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 2.9 Ah |
| Length | 79 mm |
| Width | 56 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Height exc. terms | 99 mm |
| Guarantee | 1 Year |














