Original: $15.25
-65%$15.25
$5.34The Story
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-5.0 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 5 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 53 mm |
| Height inc. terms | 99 mm |
| Height exc. terms | 93 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-5.0 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 5 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 53 mm |
| Height inc. terms | 99 mm |
| Height exc. terms | 93 mm |
| Guarantee | 1 Year |














