Original: $14.68
-65%$14.68
$5.14The Story
Other features of the LP series are:
Less gassing & self-dischargingExtended cycle life through a high quality AGM separator
Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-5.4 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 5.4 Ah |
| Length | 90 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 107 mm |
| Height exc. terms | 101 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Other features of the LP series are:
Less gassing & self-dischargingExtended cycle life through a high quality AGM separator
Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-5.4 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 5.4 Ah |
| Length | 90 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 107 mm |
| Height exc. terms | 101 mm |
| Guarantee | 1 Year |














