
Original: $294.43
-65%$294.43
$103.05The Story
Odyssey Extreme racing batteries feature rugged construction and tightly packed pure lead plates. The non-spillable AGM design protects against shock and vibration that can often destroy other batteries. The pure lead plates make for twice the amount of power of a normal battery and a lifespan 3 times as long.
All Prices include VAT
| Brand | Odyssey |
| Product Code | PC1200LT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 40 Ah |
| Capacity (C20) | 42 Ah |
| MCA | 725 A |
| CCA (SAE) | 540 A |
| PHCA (5 sec) | 1200 A |
| Length | 200 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 193 mm |
| Guarantee | 2 Years |
Weight: 14.7 KG
Battery Type:
PC1200LT
Description
Odyssey Extreme racing batteries feature rugged construction and tightly packed pure lead plates. The non-spillable AGM design protects against shock and vibration that can often destroy other batteries. The pure lead plates make for twice the amount of power of a normal battery and a lifespan 3 times as long.
All Prices include VAT
| Brand | Odyssey |
| Product Code | PC1200LT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 40 Ah |
| Capacity (C20) | 42 Ah |
| MCA | 725 A |
| CCA (SAE) | 540 A |
| PHCA (5 sec) | 1200 A |
| Length | 200 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 193 mm |
| Guarantee | 2 Years |
Weight: 14.7 KG
Battery Type:












