PLATINUM CTMX12-BS Motorcycle MF AGM Battery 12V - 10Ah - 180CCA (YTX12-BS)
HomeStore
-65%
The Story
PROFESSIONAL AGM POWER
TO MEET THE HIGHEST DEMANDS.
Platinum AGM Bike range -
Excellent start-up performance.
Maximum vibration and cycle stability.
Requires absolutely no maintenance.
Completely leak-proof.
Can be assembled in a lateral position.
Extremely reliable, even at cold temperatures.
    All Prices Include VAT
    Brand PLATINUM
    Voltage 12 Volts
    Technology AGM
    Capacity 12 Ah - 170CCA
    Length 150 mm
    Width  87 mm
    Height inc. terminals 130 mm
    Weight
     4 KG
     Warranty 1 Years
     Type - YTX12-BS
    Description
    PROFESSIONAL AGM POWER
    TO MEET THE HIGHEST DEMANDS.
    Platinum AGM Bike range -
    Completely leak-proof.
      All Prices Include VAT
      Brand PLATINUM
      Voltage 12 Volts
      Technology AGM
      Capacity 12 Ah - 170CCA
      Length 150 mm
      Width  87 mm
      Height inc. terminals 130 mm