ROLLS R12-100AGM SERIES 2 12 VOLT DEEP CYCLE BATTERY
HomeStore
-65%
The Story
R12-100AGM Rolls 12V AGM-R Series Battery
The Rolls AGM-R Range
AGM-R FEATURES
• Maintenance-free sealed construction
• Low internal resistance allowing faster recharge
• Shock and vibration-resistance ABS case
• 850 cycles at 50% DOD*
• Standard dimensions for easy retro-fit
All Prices Include VAT
Brand Rolls
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 100 Ah
Weight 27 Kg
Length 307 mm
Width 169 mm
Height inc. terms 237 mm
Guarantee 1 Year
Description
The Rolls AGM-R Range
AGM-R FEATURES
• 850 cycles at 50% DOD*
All Prices Include VAT
Brand Rolls
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 100 Ah
Weight 27 Kg
Length 307 mm
Width 169 mm
Height inc. terms 237 mm