ROLLS S12-116AGM DEEP CYCLE SERIES 12 VOLT BATTERY
HomeStore
-65%
The Story
S12-116AGM Rolls 12V AGM-S Series Battery
The Rolls AGM-S Series
AGM-S FEATURES
• Sealed construction
• New high-density active paste
• Heavy duty thick plates
• ABS case and cover
• Superior corrosion resistance
• Maintenance free, spill-proof/leak-proof
• Self regulating pressure release valves
• Low self discharge rate, only 3%/month
• Faster recharging time
All Prices Include VAT
Brand Rolls
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 105 Ah
Length 307 mm
Width 169 mm
Height inc. terms 233 mm
Guarantee 1 Year
Description
The Rolls AGM-S Series
AGM-S FEATURES
• Sealed construction
• Heavy duty thick plates
• ABS case and cover
• Faster recharging time
All Prices Include VAT
Brand Rolls
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity (C20) 105 Ah
Length 307 mm
Width 169 mm
Height inc. terms 233 mm