Topband S Series 12V 100Ah Lithium Battery (R-S12100A)
HomeStore
-65%
The Story
CODE R-S12100A
MPN (MANUFACTURER PART NUMBER) R-S12100A
BRAND Topband
Features
  • Optimal cost performance
  • Standard design, mature and stable
  • 3500+Cycle Life
  • Support multiple series or parallel connections
  • Low temperature operation - Can discharge at temperatures down to -20-65°C
  • Energy density is twice that of lead-acid battery
Nominal Voltage 12.8V
Battery Capacity 100Ah
Recommended Charge Current 50A
Recommended Discharge Current ≤50A
Max Continuous Charge Current 100A
Max Continuous Discharge Current 100A
Cycle Life ≥3500
Dimensions L307 x W168 x H211mm
Weight 11.8Kg
Warranty 5 Years
Battery Technology Lithium
Battery Application Deep Cycle
Description
CODE R-S12100A
BRAND Topband
Features
  • Optimal cost performance
  • 3500+Cycle Life
Nominal Voltage 12.8V
Battery Capacity 100Ah
Recommended Charge Current 50A
Cycle Life ≥3500
Weight 11.8Kg
Warranty 5 Years
Battery Technology Lithium
Battery Application Deep Cycle
Topband S Series 12V 100Ah Lithium Battery (R-S12100A) | Powerland