Topband S Series 12V 200Ah Lithium/LifePO4 Battery (R-S12200A)
HomeStore
-65%
The Story
CODE R-S12200A
MPN (MANUFACTURER PART NUMBER) R-S12200A
BRAND Topband
Features
  • Optimal cost performance
  • Standard design, mature and stable
  • 3500+Cycle Life
  • Support multiple series or parallel connections
  • Low temperature operation - Can discharge at temperatures down to -20-65°C
  • Energy density is twice that of lead-acid battery
Nominal Voltage 12.8V
Battery Capacity 200Ah
Recommended Charge Current 100A
Recommended Discharge Current ≤100A
Max Continuous Charge Current 200A
Max Continuous Discharge Current 200A
Cycle Life ≥3500
Dimensions L484 x W170 x H241mm
Weight 26Kg
Warranty 5 Years
Battery Technology Lithium
Battery Application Deep Cycle
Description
CODE R-S12200A
BRAND Topband
Features
  • Optimal cost performance
  • 3500+Cycle Life
Nominal Voltage 12.8V
Battery Capacity 200Ah
Cycle Life ≥3500
Weight 26Kg
Warranty 5 Years
Battery Technology Lithium
Battery Application Deep Cycle
Topband S Series 12V 200Ah Lithium/LifePO4 Battery (R-S12200A) | Powerland