Victron Energy 12V/14Ah AGM Deep Cycle Battery (BAT212120084)
HomeStore
The Story
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
VRLA AGM: design life 7-10 years
Features
VRLA technology
VRLA batteries are maintenance free for life.
Sealed (VRLA) AGM Batteries
Low Self-Discharge
Exceptional Deep Discharge Recovery
Victron VRLA batteries have exceptional discharge recovery, even after deep or prolonged discharge.
Battery Discharging Characteristics
 All Prices Include VAT
Click Here For Spec Sheet
Brand Victron Energy
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity 14 Ah
Length 151 mm
Width 98 mm
Height inc. terms 101 mm
Weight
4.1 KG
 2 YEAR WARRANTY
Description
Features
VRLA technology
Sealed (VRLA) AGM Batteries
Low Self-Discharge
 All Prices Include VAT
Click Here For Spec Sheet
Brand Victron Energy
Voltage 12 Volts
Technology AGM
Capacity 14 Ah
Length 151 mm
Width 98 mm
Height inc. terms 101 mm
Weight
4.1 KG
 2 YEAR WARRANTY
Victron Energy 12V/14Ah AGM Deep Cycle Battery (BAT212120084) | Powerland