Victron Energy AGM Super Cycle Battery 12V 15Ah (Faston-tab 6.3×0.8mm) – BAT412015080
HomeStore
-65%
The Story
 Features
A truly innovative battery
The AGM Super Cycle batteries are the result of recent battery electrochemistry developments.
Exceptional 100% depth of discharge (DoD) performance
Tests have shown that the Super Cycle battery does withstand at least three hundred 100% DoD cycles.
The tests consist of a daily discharge to 10,8V with I = 0,2C20, followed by approximately two hours rest in discharged condition, and then a recharge with I = 0,2C20.
Smaller and lighter
Low internal resistance
The internal resistance is also slightly lower compared to our standard deep cycle AGM batteries
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAT412015080
Voltage
12
Capacity (C20)
15
Terminal Type
Faston
Terminal Layout
Side
Dimensions (Including Terminals)
L151 x W100 x H103mm
Weight (kg)
4.1
Warranty
2 Years
Battery Technology
AGM
Battery Application
Super Cycle
Description
 Features
A truly innovative battery
Smaller and lighter
Low internal resistance
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAT412015080
Voltage
12
Capacity (C20)
15
Terminal Type
Faston
Terminal Layout
Side
L151 x W100 x H103mm
Weight (kg)
4.1
Warranty
2 Years
Battery Technology
AGM
Battery Application
Super Cycle
Victron Energy AGM Super Cycle Battery 12V 15Ah (Faston-tab 6.3×0.8mm) – BAT412015080 | Powerland