Victron Energy LiFePO4 Battery 25,6V/200Ah Smart-a – BAT524120610
HomeStore
-65%
Efficient
The round-trip energy efficiency of a LFP battery is 92%.
Size and weight
Saves up to 70% in space Saves up to 70% in weight
BMS
Our LFP batteries have integrated cell balancing and cell monitoring. Up to 5 batteries can be paralleled and up to four 12V batteries or two 24V batteries can be series connected, so that a 48V battery bank of up to 1500Ah can be assembled. The cell balancing/monitoring cables can be daisy-chained and must be connected to a Battery Management System (BMS).
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAT524120610
Voltage
25.6
Capacity (C20)
200
Terminal Type
M8
Terminal Layout
LH+
Dimensions (Including Terminals)
H237 x W650 x D163mm
Weight (kg)
39
Warranty
3 Years
Battery Technology
Lithium
Efficient
Size and weight
BMS
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAT524120610
Voltage
25.6
Capacity (C20)
200
Terminal Type
M8
Terminal Layout
LH+
H237 x W650 x D163mm
Weight (kg)
39
Warranty
3 Years
Battery Technology
Lithium
Victron Energy LiFePO4 Battery 25,6V/200Ah Smart-a – BAT524120610 | Powerland