
Original: $386.96
-65%$386.96
$135.44The Story
Features of the Xtreme range:-
- Durable and resistant to vibrations
- Performs at extreme temperatures
- Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
- Maintenance free
- High quality construction
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR4000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 220 Ah |
| MCA | 4000 A |
| Length | 520 mm |
| Width | 240 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Guarantee | 4 Years |
Description
Features of the Xtreme range:-
- Durable and resistant to vibrations
- Performs at extreme temperatures
- Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
- Maintenance free
- High quality construction
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR4000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 220 Ah |
| MCA | 4000 A |
| Length | 520 mm |
| Width | 240 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Guarantee | 4 Years |













