
Original: $184.82
-65%$184.82
$64.69The Story
Features of the Xtreme range:-
Durable and resistant to vibrationsPerforms at extreme temperatures
Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
Maintenance free
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR1600 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 80 Ah |
| MCA | 1600 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Features of the Xtreme range:-
Durable and resistant to vibrationsPerforms at extreme temperatures
Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
Maintenance free
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR1600 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 80 Ah |
| MCA | 1600 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |













