
Original: $176.66
-65%$176.66
$61.83The Story
Xtreme Batteries are extremely high power dual purpose batteries made by Leoch.
Features of the Xtreme range:-
- Durable and resistant to vibrations
- Performs at extreme temperatures
- Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
- Maintenance free
- High quality construction
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR-1750 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 92 Ah |
| MCA | 1750 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Xtreme Batteries are extremely high power dual purpose batteries made by Leoch.
Features of the Xtreme range:-
- Durable and resistant to vibrations
- Performs at extreme temperatures
- Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
- Maintenance free
- High quality construction
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR-1750 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 92 Ah |
| MCA | 1750 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |













