BPC120731024R |
| GTIN |
| Voltage |
12V |
| Charge Current |
7A |
| Input Voltage |
230V |
| Number of Outputs |
1 |
| Protection Category |
IP65 (splash and dust proof) |
| Efficiency |
94% |
| Bluetooth Enabled |
Yes |
| Plug Type |
UK |
| Dimensions |
H47 x W95 x D190mm |
| Weight |
0.9Kg |
| Warranty |
5 Years |
Description
Benefits
The battery is charged, smartly… to perfect condition
Recovery of deeply-discharged ‘dead’ batteries
Connect the battery with ease
Check the status of your battery remotely
Features
- Water, dust and chemical resistant
- Seven step smart charge algorithm
- Recovery of fully discharged ‘dead’ batteries
- Automatic power supply function
- Severe cold performance: down to -30°C
- Several other battery life enhancing features
- Low power mode to charge smaller batteries
- Li-ion battery mode
- Setup and configure, readout of voltage and current by Bluetooth Smart
| Manufacturer Part Number |
BPC120731024R |
| GTIN |
| Voltage |
12V |
| Charge Current |
7A |
| Input Voltage |
230V |
| Number of Outputs |
1 |
| Protection Category |
IP65 (splash and dust proof) |
| Efficiency |
94% |