Victron Energy Centaur Charger 24/60(3) – CCH024060000
HomeStore
-65%
The Story
The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
Features
Quality without compromise
Circuit boards are protected with an acrylic coating for maximum corrosion resistance.
Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz.
The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
Three outputs that each can supply the full output current
Three isolated outputs to simultaneously charge 3 battery banks.
Each output is capable to supply the full rated current.
Three-stage charging, with temperature compensation
An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
CCH024060000
Voltage
24
Charger Amps
60
Outputs
3
Battery Connection
M8 Studs
IP Rating
IP20
Dimensions
H505 x W255 x x H130mm
Weight (kg)
12
Warranty
5 Years
Description
Features
Quality without compromise