Victron Energy Phoenix Charger 12/50 (2+1) – PCH012050001
HomeStore
-65%
The Story
Features
Adaptive 4-stage charge characteristic: bulk – absorption – float – storage
The right amount of charge: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage mode
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for 12 V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
The chargers will accept a 90-400 V DC supply.
Computer interface
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PCH012050001
Voltage
12
Charger Current House Battery
50A
Charger Current Starter Battery
4A
Battery Connection
M6 Studs
Outputs
2+1
IP Rating
IP21
Dimensions
H350 x W200 x D108mm
Weight (kg)
3.8
Warranty
5 Years
Description
Features
Battery voltage sense
Computer interface
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PCH012050001
Voltage
12
Charger Current House Battery
50A
4A