Victron Energy BlueSolar MPPT 150/45 – SCC115045222
HomeStore
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Full output current up to 40°C (104°F).
Real-time data display options
  • Color Control GX or other GX devices: see the Venus documents on our website.
  • A smartphone or other Bluetooth-enabled device: VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed.
Manufacturer Part Number
SCC115045222
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
45A
Nominal PV power
12V: 650W / 24V: 1300W / 36V: 1950W / 48V: 2600W
Max. PV short circuit current
50A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Maximum efficiency
98%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight pre-programmed algorithms)
Data Communication Port
VE.Direct
Protection Category
Real-time data display options
Manufacturer Part Number
SCC115045222
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
45A
Nominal PV power
Max. PV short circuit current
50A
Maximum efficiency
98%