Victron Energy SmartSolar MPPT 150/45-MC4 – SCC115045310
HomeStore
-65%
The Story
Features
Remote Monitoring and Control
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage, temperature and current sensing via Bluetooth
Synchronized parallel charging with Bluetooth
Up to 10 units can be synchronized with Bluetooth.
Fully discharged battery recovery function
VE.Direct
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Remote on-off
To connect for example to a VE.BUS BMS.
Programmable relay
Can be programmed to trip on an alarm, or other events.
Optional: SmartSolar pluggable LCD display
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC115045310
GTIN
Battery Voltage
12 / 24 / 48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
45A
Nominal PV Power, 12V
650W
Nominal PV Power, 24V
1300W
Max. PV Short Circuit Current
30A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Charge Algorithm
Multi-stage adaptive (eight preprorammed algorithms) or user defined algorithm
Data Communication Port
VE.Direct
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H215 x W250 x D95mm
Weight
3Kg
Warranty
5 Years
Description
Features
Remote Monitoring and Control
Bluetooth Smart built-in
Flexible charge algorithm
Internal temperature sensor
Remote on-off
Programmable relay
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC115045310
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
45A
Nominal PV Power, 12V
650W
Nominal PV Power, 24V
1300W
Max. PV Short Circuit Current
30A
Efficiency
98%