Victron Energy SmartSolar MPPT 100/15 – SCC110015060R
HomeStore
-65%
The Story
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Load output
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Battery Life: intelligent battery management
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage and temperature sensing via Bluetooth
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC110015060R
GTIN
Battery Voltage
12/24 Auto Select
Rated Charge Current
15A
Nominal PV Power, 12V
220W
Nominal PV Power, 24V
440W
Max. PV Short Circuit Current
15A
Maximum PV Open Circuit Voltage
100V
Efficiency
98%
Charge Algorithm
Multi-stage adaptive
Data Communication Port
VE.Direct
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H100 x W113 x D50mm
Weight
0.6Kg
Warranty
5 Years
Description
Remote Monitoring and Control
Load output
Bluetooth Smart built-in
Internal temperature sensor
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC110015060R
GTIN
Battery Voltage
12/24 Auto Select
Rated Charge Current
15A
Nominal PV Power, 12V
220W
Nominal PV Power, 24V
440W
Max. PV Short Circuit Current
15A
100V
Efficiency
98%