Victron Energy Blue Smart IP22 Charger 12/30(3) 230V UK – BPC123048022
HomeStore
-65%
The Story
Features
Bluetooth Smart
High efficiency
Adaptive 6-stage charge algorithm: test – bulk – absorption – recondition – float – storage
Storage Mode: less maintenance and aging when the battery is not in use
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2V/cell (13,2V for a 12V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulfation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion (LiFePO4) batteries
LiFePO4 batteries are charged with a simple bulk – absorption – float algorithm.
NIGHT and LOW setting
Protected against overheating
Eleven LEDs for status indication
Charge algorithm: TEST / BULK / ABSORPTION / RECONDITION / FLOAT / STORAGE / READY. MODE button to set: NORMAL (14,4V) / HIGH (14,7V) / RECONDITION / LI-ION.
Manufacturer Part Number
BPC123048022
GTIN
Voltage
12
Charger Amps
30A
Outputs
3
Efficiency
93%
Plug Type
UK
IP Rating
IP22
Dimensions
H235 x W108 x D65mm
Weight
1.3Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Blue Smart IP22 Charger 12/30(3) 230V UK – BPC123048022 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
Bluetooth Smart
High efficiency
NIGHT and LOW setting
Protected against overheating
Manufacturer Part Number
BPC123048022
GTIN
Voltage
12
Charger Amps
30A
Outputs
3
Efficiency
93%
Plug Type
UK
IP Rating
IP22
Dimensions
H235 x W108 x D65mm
Weight
1.3Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Blue Smart IP22 Charger 12/30(3) 230V UK – BPC123048022 | Powerland