Victron Energy Blue Smart IP67 Charger 12/7(1) – BPC120747026
HomeStore
-65%
The Story
Features of the Blue Smart IP67 Charger 12/7(1)
Bluetooth Smart enabled
The battery is charged, smartly… to perfect condition
Recovery of deeply-discharged ‘dead’ batteries
Check the status of your battery remotely
The highest efficiency ever!
Adaptive 5-stage charge algorithm: bulk – absorption – recondition – float – storage
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC120747026
gtin
Voltage
12V
Charge Current
7A
Input Voltage
230V
Number of Outputs
1
Protection Category
IP67
Efficiency
93%
Bluetooth Enabled
Yes
Plug Type
UK
Dimensions
H85 x W211 x D60mm
Weight
1.8Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Description
Bluetooth Smart enabled
The highest efficiency ever!
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC120747026
gtin
Voltage
12V
Charge Current
7A
Input Voltage
230V
Number of Outputs
1
Protection Category
IP67
Efficiency
93%