Victron Energy BlueSolar MPPT 100/15 – SCC010015200R
HomeStore
-65%
The Story
Features
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Load output
Battery Life: intelligent battery management
Programming, real-time data and history display options
  • Color Control GX or other GX devices: see the Venus documents on our website.
  • A smartphone or other Bluetooth-enabled device: VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed.
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      SCC010015200R
      GTIN
      Battery Voltage
      12/24V Auto Select
      Rated Charge Current
      15A
      Nominal PV Power, 12V
      220W
      Nominal PV Power, 24V
      440W
      Max. PV Short Circuit Current
      15A
      Maximum PV Open Circuit Voltage
      100V
      Efficiency
      98%
      Charge Algorithm
      Multi-stage adaptive
      Data Communication Port
      VE.Direct
      IP Rating
      IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
      Dimensions
      H100 x W113 x D40mm
      Weight
      0.5Kg
      Warranty
      5 Years
      Description
      Features
      Load output
          Brand
          Victron Energy
          Manufacturer Part Number
          SCC010015200R
          GTIN
          Battery Voltage
          12/24V Auto Select
          Rated Charge Current
          15A
          Nominal PV Power, 12V
          220W
          Nominal PV Power, 24V
          440W
          Max. PV Short Circuit Current
          15A
          100V
          Efficiency
          98%