Victron Energy BlueSolar MPPT 150/100-Tr VE.Can – SCC115110420
HomeStore
-65%
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 99%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage, temperature and current sensing via Bluetooth
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can
                          SCC115110420
                          GTIN
                          Battery Voltage
                          12 / 24 / 48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
                          Rated Charge Current
                          100A
                          Nominal PV Power, 12V
                          1450W
                          Nominal PV Power, 24V
                          4350W
                          Max. PV Short Circuit Current
                          70A
                          Maximum PV Open Circuit Voltage
                          150V absolute maximum coldest conditions | 145V start-up and operating maximum
                          Efficiency
                          98%
                          Charge Algorithm
                          Multi-stage adaptive
                          Data Communication Port
                          VE.Can
                          Protection Category
                          IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
                          Dimensions
                          H216 x W295 x D103mm
                          Weight
                          3Kg
                          Flexible charge algorithm
                          Internal temperature sensor
                                                  SCC115110420
                                                  GTIN
                                                  Battery Voltage
                                                  Rated Charge Current
                                                  100A
                                                  Nominal PV Power, 12V
                                                  1450W
                                                  Nominal PV Power, 24V
                                                  4350W
                                                  Max. PV Short Circuit Current
                                                  70A
                                                  Efficiency
                                                  98%